Kod učenja jezika, često vam savjetujemo da ga upotrebljavate kroz govor i pismo. No što kada nitko u gradu ne govori jezik koji učite, a putovanje u inozemstvo nije opcija? Srećom, Esmeralda i Otimačica, osim što su kultne sapunice kojih se svi sjećamo, imaju još jednu zajedničku stvar: pomogle su stotinama Hrvata da nauče barem jednu rečenicu španjolskog jezika.
Dobro, priznajemo – Yo soy tu madre daleko je od tečnog govorenja španjolskog. Ipak, redovito gledanje filmova i serija može vam pomoći u učenju, pa čak i tečnom govorenju bilo kojeg jezika. Ako vam se to čini kao predobro da bude istinito, pitajte bilo koga tko tečno govori, na primjer, engleski. Velike su šanse da će vam reći kako je jezik naučio iz filmova, serija, glazbe, pa čak i igrica.
Zašto učiti jezik gledanjem filmova i serija?
Osim što vam mogu pomoći u proširivanju vokabulara, filmovi i serije također su dobri alati za vježbanje aktivnog i pasivnog slušanja izvornih govornika. Kao takvi, pomoći će vam da se izložite raznim dijalektima, razvijete bolji izgovor riječi i naučite najčešće riječi i izraze u pojedinom jeziku.
2015. izdavač Pearson proveo je anketu koja je pokazala da čak 58% učenika engleskog jezika gleda serije za poboljšavanje jezičnih vještina. Također, Jürgen Klopp (trener Liverpoola) rekao je da je naučio engleski jezik gledanjem Prijatelja. Pa, ako može on, zašto ne biste mogli i vi?
4 prednosti korištenja filmova i serija za učenje jezika
1. Raznolik sadržaj
TV i filmovi imaju ponešto za svakoga, bilo da se radi o drami, romantici, sapunicama, dokumentarcima ili vijestima. Sve vam to može pomoći da poboljšate svoje jezične vještine. Raznolikost priča, žanrova i tema omogućit će vam da pristupite jeziku sa svih strana.
2. Zabavno je
Učenje jezika ponekad može biti demotivirajuće ili suhoparno, posebno ako učite novu gramatiku kod kuće. Srećom, serije i filmovi mogu vas lako zaokupiti i zadržati vašu pozornost te vam pomoći da pasivno usvojite gramatičke strukture.
3. Koristi se svakodnevni jezik
Serije i filmovi napravljeni su za izvorne govornike, tako da će se jezik koji se koristi uglavnom sastojati od izraza koje koriste pravi ljudi danas. Naravno, postoje neke iznimke – na primjer, ako je sadržaj stariji i napravljen prije nekoliko desetljeća, ili ako je povijesnog ili fantastičnog žanra. Izvorni i autentičan govor ono je što i sami želite naučiti i koristiti, a većina suvremenih serija i filmova će vam upravo to pružiti.
4. Postoji kontekst
Jezik treba učiti iz konteksta. Na taj način, ne morate znati svaku riječ, ali svejedno se osjećate ugodno jer razumijete što se događa i istovremeno učite. Iako nepoznavanje vokabulara može biti zastrašujuće u početku, kada steknete određeni fond riječi, možete početi koristiti TV ili Netflix u svoju korist.
Kako naučiti jezik gledanjem filmova i serija
Jeste li znali da možete razumjeti većinu svakodnevnih razgovora ako naučite 1000 najčešćih riječi jezika? Serije i filmovi, osim što će vam pomoći da naučite te najčešće riječi, također će vam postaviti izazov. Naime, dokazano je da za potpuno razumijevanje radnje i dijaloga na stranom jeziku trebate znati otprilike 3000 najčešćih riječi. Kako bismo vam pomogli da dostignete taj cilj, skupili smo sljedećih nekoliko savjeta za učenje jezika gledanjem filmova i serija.
1. Odaberite nešto što ste već gledali
Odaberite film (ili seriju) koji vam se sviđa i koji pokriva teme koje vas zanimaju. Preporučamo da počnete s jednostavnim filmovima ili serijama koje ste prije gledali na svom materinjem jeziku. Na taj način se ne morate brinuti o razumijevanju radnje i upoznavanju likova, već se možete usredotočiti na razumijevanje vokabulara unutar dijaloga. Nakon što odaberete, pronađite titlove na svom materinjem i ciljnom jeziku.
Zapišite sve nove riječi ili fraze, posebno one koje se najčešće ponavljaju ili koje smatrate bitnima za razumijevanje onoga što se događa. Ako ne razumijete puno toga što čujete, nemojte zapisivati sve nove riječi. Umjesto toga, pokušajte pogoditi koje biste riječi koristili svakodnevno – te riječi je vrijedno naučiti kasnije. Postavite si pravilo jedne riječi po minuti. Na primjer, gledate 22-minutni sitcom, tada biste na svom popisu trebali imati oko 22 riječi.
2. Naučite samo riječi koje su vam važne
Na temelju vremena koje imate, naučite 5 ili 10 najrelevantnijih riječi na svom popisu. Budući da svatko ima različite interese, svatko će imati i različit koncept relevantnih riječi. Na primjer, za mene bi učenje vokabulara o sportovima na ruskom bilo potpuno nevažno, ali ako se bavite sportom, vjerojatno ćete češće koristiti tu vrstu rječnika. Stoga, odredite prioritete vokabulara koji biste trebali prvo naučiti na temelju tema koje vas zanimaju.
3. Naučite slušati
Aktivno i pasivno slušanje uvelike mogu pomoći u svladavanju stranog jezika. Ako ste ikada pohađali tečaj jezika (ili ste imali nastavu stranog jezika u školi), sigurno se sjećate kratkih audiozapisa na temelju kojih ste rješavali zadatke. Tajna poboljšanja izgovora upravo je u slušanju. Stoga, kada gledate film ili seriju, usredotočite se na način na koji glumac izgovara riječi. Posebno je važno primijetiti riječi koje glumci izgovaraju značajno drugačije od vas. Na taj način, možete ponavljati isti način izgovora sve dok ga ne svladate.
I to je to!
Serije i filmovi pomoći će vam da povećate vokabular, poboljšate slušanje i govorite kao izvorni govornik. Pa, što čekate? Uključite televizor, spojite se na Netflix ili neku drugu streaming platformu i krenite s učenjem!
